Історія гімназії

1902 рік

Прогресивним «Обществом взаимовспоможения трудящихся женщин» для полегшення умов їхнього життя і виховання дітей в місті Харкові в будинку, побудованому за замовленням промисловця і підприємця Алчевського академіком архітектури Олексієм Миколайовичем Бекетовим, були організовані дитячий центр і дешева їдальня.
         Пізніше тут була відкрита приватна гімназія, а потім єдина в Харкові школа з трудовим навчанням без національних обмежень, де хлопчики і дівчатка вчилися разом. На цокольному поверсі розташовувалися майстерні: палітурна, різьби по дереву, токарна.
1907 рік
           Перші офіційні документи про існування школи відносяться до 1907 року. Саме в цей час Бекетовскій будинок перестав вміщати всіх бажаючих тут навчатися. Почалося будівництво нової школи, в якому і зараз вчаться діти. В той час в гімназії математику викладав революційний діяч, професор Харківського університету Давас, фізику - професор Тарле, історію - професор Пакуль, латинь - професор Матра, якому заборонили викладати в Тбіліській гімназії через революційну діяльності сина.
1917 – 1924 роки
           Школа пішла новим шляхом, спираючись на найзначніші педагогічні досягнення старої школи, і до 1924 року стала кращою в місті Харкові, тому 22 квітня 1924 їй першій в країні було присвоєно ім'я Володимира Ілліча Леніна.В 20-ті роки директором школи був Молдавський Петро Костянтинович. Теплими словами згадували вихованці гімназії вчительку географії Любов Костянтинівну Ган.
1925 - 1940 роки
         Як і вся педагогічна громадськість, школа № 1 брала участь в становленні радянської системи народної освіти, соціалістичному будівництві, виконанні п'ятирічних планів.
1941 - 1945 роки

Максималізм моральних вимог цього покоління знайшов своє відображення в подвигу випускників школи. Євген Олексійович Гуданов, звільняючи Молдавію, першим форсував Дністер і Південний Буг, вказавши переправу іншим підрозділам. Будучи командиром взводу розвідників, він, повертаючись із завдання, потрапив у засідку і загинув. Іменем Героя Радянського Союзу Гуданова названа одна з вулиць в центрі Харкова. У 2014 році з нагоди дня народження Є.О.Гуданова у гімназії відкрито стенд, присвячений його пам'яті.

Петро Лідов першим розповів світу про подвиг комсомолки Зої Космодем'янської; загинув в 1944 році на аеродромі, під час бомбардування.

Михайло Кульчицький по закінченні школи став поетом, пішов на фронт зі стін Московського літературного інституту, закінчивши військове училище. Михайло, як і сотні учнів першої школи, боровся з фашизмом і загинув в 1943 році в боях за Сталінград. Його ім'я увічнене на меморіальному комплексі «Мамаїв курган».

Юрій Корецький, перекладач і літературознавець, загинув в 1942 році під Києвом.

Післявоєнні роки
     Свій вже не військовий, а цивільний подвиг здійснив випускник школи Сергій Смирнов, письменник, журналіст, громадський діяч, автор документальної книги-дослідження «Брестська фортеця», що став Лауреатом Ленінської премії 1965 року. За його пропозицією багато учасників подій перших днів Великої Вітчизняної війни були нагороджені орденами і медалями - Батьківщина гідно оцінила їх подвиги.